Facebook 

 

Напишіть нам   Реєстрація    Вхід

Відкрили реєстр декларацій: мер Малина ще не звітував

1.03.2015
Житомирщина

Децентралізація, яка за горами...


Що таке децентралізація, розібратися складно і через рік після того, як про неї заявили як про панацею. Згідно з дослідженням, яке проводилося на початку грудня, лише 4% українців правильно розуміли, що таке насправді децентралізація влади.

Цікавий блог Лариси Бекети на Житомир.інфо по темі


Об оптимистическом прогнозе для Житомира. А ведь мог бы уже быть…

Если пытаться примитивно объяснить необходимость существования многочисленных институтов государства в каждом городе, то лучшего предназначения чиновника, чем строчить отчеты вышестоящим начальникам, проводить бесконечные совещания (с резолюцией принять к сведению) и манипулировать данными статистики, придумать сложно. Со времен эсэсэсэра контролировать чиновника мог только еще более сановный начальник. К сожалению, эта система досталась и нам. Немного «демократизированная», но, по сути, не потерявшая своего предназначения: управлять сверху всем, что попадает в поле зрения. Влияние и контроль общества на местную власть (и речь идет не только о чиновниках мэрии, а и о таможне, прокуратуре, всевозможных разрешительных институтах и инспекциях) остается практически минимальной, несмотря на декларированный и принятый на законодательном уровне доступ к информации.

Очевидно, поэтому полномочия наших властей еще 23 года назад были просто срисованы с советской вертикали, облагороженные и немного демократизированные, они ждут реформ и по сей день.

Без этого сейчас просто невозможно решать задачи совершенно другого уровня – избавляться от ненужных функций, бумажной волокиты и работать только на развитие населенного пункта, искать для него инвестиции (читай – заработок), не ставя в стопроцентную зависимость от государственных дотаций (субвенций из госбюджета).

В этом месте можно было бы рассуждать о вероятных сроках проведения реформ, если бы нашу страну не терзал на востоке злобный сосед, цель которого снести с карты и вычеркнуть из истории государство Украина. Я не понимаю причину бездействия.

Что такое децентрализация, разобраться сложно и спустя год после того, как о ней заявили как о панацее. Кстати, согласно исследованию, которое проводилось в начале декабря, всего 4% украинцев правильно понимали, что такое на самом деле децентрализация власти.

Спикер Верховной Рады и идеолог децентрализации Владимир Гройсман не раз говорил, что примером административных реформ станет Польша.

Если коротко рассказывать о реформах в Польше, то следует сказать, что админреформа прошла в Польше в 1998 году, в стране установилась трехуровневая структура власти, уменьшились полномочия воевод, усилилась роль местного самоуправления.

Из 49 воеводств (областей) осталось 16, экономию можете представить сами…

Центры воеводств утратили статус, превратившись в города районного подчинения. Воеводское самоуправление определяет политику региона: развитие экономики, региональные рынки сбыта, образовательную политику (до уровня университета), создание условий для инвесторов и т.д.

В каждом воеводстве на 4 года избирается сеймик (облсовет) — от 25 до 50 депутатов (!), он избирает правление из 5 человек. Во главе сеймика — председатель, во главе правления — маршалок, обоих избирает сеймик.

В Польше финансовые возможности каждой территориально-административной единицы достаточно велики: при госбюджете 300 миллиардов злотых бюджет органов местного самоуправления составлял 180 миллиардов, из них 140 миллиардов – гмины, 24 млрд — повяты и 16 млрд — воеводства.

Даже далекие от политики люди после многочисленных сюжетов по телевизору запомнили, что децентрализация должна была начаться с января этого года. Это, кстати, записано и в коалиционном соглашении.

Уже март на дворе, я, например, так и не знаю, что и как изменится в структуре управления Житомиром и Житомирской областью. Сколько депутатов будет в горсовете, в облсовете, и какова будет структура мэрии: сколько управлений, департаментов и чем конкретно они будут заниматься?

Бывший вице-премьер, а ныне спикер Гройсман любит публиковать в соцсетях в качестве иллюстраций к будущим кардинальным изменениям инфографику с этого специализированного сайта. Общие положения. Ответов – нет. На сайте Житомирской мэрии ответов на эти вопросы тоже нет. Нет и проекта реформ конкретно ни для областного центра, ни для области. Наверное, его не существует в природе?

Для того, чтобы перестроить всю административно-хозяйственную жизнь в Житомире понадобится не один день, не один месяц. Наша медлительность только усугубляет проблемы, решение которых было связано с реформой. Если нам обещали власти, что большая часть работы по введению децентрализации в Украине должна быть выполнена до второй половины 2015 года, то времени осталось совсем немного. Кстати, президент Порошенко в феврале выразил надежду, что реформа завершится до проведения местных выборов, и представители местной власти будут избраны уже с новыми полномочиями. Вам тоже кажется, что мы хронически отстаем?

Поділитися:

Коментарі

Логін: *
Пароль: *
Коментар: *
Відмінити
* Необхідна інформація
2015.03.01 16:02 -
Черемушки (2)
0 0
Да никто ничего делать не будет. Ведь процентов 60 всех сборов должны на местах оставаться, кто Вам это даст? У нас налог на недра куда перекинули? кто помнит?!
А если и сделают, то как всегда в извращенной форме. Куда там нам сми предлагают идти? К Радомышлю или Коростеню? А может с Полтавой объеденимся?! ;)
Відповісти
2015.03.01 15:18 -
Лесь (1)
0 0
Яка ж вона дурна ця Бекета.

Провладні ЗМІ радісно повідомили, що нібито Житомирщина не проти децентралізації. Більше того, треба поскоріше це зробити. Чи виникають у громадян очевидні запитання: Чому ПР, БЮТ, БПП, сепаратисти і Путін так дружно бажають децентралізації України?

Іноді трапляється слово "федералізація", але то для окозамилювання та введення в оману. Чому ніхто не згадує, що децентралізація України - головна складова програми Партії Регіоні? Чому у Російській ФЕДЕРАЦІЇ ніхто не сміє вести мову про регіональні референдуми, а у децентралізованій Україні, яка нібито залишиться унітарною, це буде нормою?

За дослідженнями проведенними фахівцями стосовно вживання в українських ЗМІ слів "децентралізація" і "федералізація", помічено, що майже в усіх випадках відбувається підміна понять, громадян плутають, вводять в оману. Федералізація - це глибока децентралізація, тому ці терміни підміняють для введення в оману.

Що несе Україні така "рятівна", за словами сьогоднішнього президента, децентралізація Путіна-Медведчука-Януковича? Як і попереджали ще 5 років тому критики децентралізації, даний процес призведе до феодалізації України: народовладдя без народовладдя.

Деякі роздуми фахівців на дану тему.

По-перше, невиправданим є використання терміну "громада" у новому його трактуванні - як територія (одиниця територіального поділу) і як інститут (установа), тоді як він набув поширення в іншому значенні - спільноти людей. За цими дефініціями криються більш важливі аспекти підміни і можливі порушення базових принципів, а саме:

- Прав власності територіальних громад: саме громади як спільноти людей є власниками місцевих природних ресурсів, а не "громади" як адміністративно-територіальні одиниці;

У тій самій Польщі в Законе про самоврядування в гмінах від 1990 г. вказано, що населення гміни представляє собою самоврядну громаду згідно із законодавством. Саме ця громада (гміна) є юридичною особою, а не її представницький орган (рада гміни). У нас же навпаки - статус юридичної особи має не територіальна громада, а її орган самоврядування, як, скажімо, сільська рада. Українські особливості, та ще плутанина з пропонованою "громадою" як адміністративно-територіальною одиницею, дозволять скинути багато "кінців у воду".

Так що залиште "громаду" із зрозумілою для всіх суттю, а базову адміністративно-територіальну одиницю, базовий рівень самоврядування назвіть "волость" (можна і "повіт", як вже було в Україні, але в Польщі так називається районний рівень), або " комуна "- як у Франції.

По-друге, важливо в об'єднаних територіальних громадах забезпечити право на самоврядування і для тих громад, які увійшли в об'єднану. А саме - не тільки завдяки сільському старості з його урізаними правами (зокрема, що це за право дорадчого голосу?), що прописано в законопроекті "Про добровільне об'єднання територіальних громад", але і за рахунок внутрішнього закріплення за цими місцевими громадами певних повноважень, майна та частини сільського бюджету. Так, у Польщі допоміжними одиницями в сільських гмінах є Солетство, кількість яких перевищує 40 тис. одиниць. Таким чином, в гміні, яка об'єднує в середньому 24 населених пункти, в центральному пункті є війт як глава гміни, а в 18 Солетствах (територія одного сільського поселення або об'єднання малих поселень) як адміністративних одиницях, що входять до гміни, є солтиси (і рада Солетств). Солетство реалізує власні завдання відповідно до свого статуту і ті завдання, які делеговані йому гміною. Доходами Солетства можуть бути дотації з бюджету гміни і власні доходи від ведення встановленої діяльності.

По-третє, все ж головам деяких сільських рад, оцінивши свої можливості, доведеться погодитися з об'єктивністю об'єднавчих процесів і вести відповідну роботу. Реформа місцевого самоврядування шляхом "об'єднання", крім Польщі, вдало реалізована також у Великобританії (1971-1975 рр.) - з 1,5 тис. одиниць до реформи залишилося 0,5 тис., У ФРН (1968-1970 рр.) - з 24,4 тис. залишилося 8,4 тис. одиниць. Є й прецедент провалу цієї реформи: практично не реалізувалася вона у Франції (1971 і ще кілька етапів). Проте французькі комуни напрацювали значний досвід взаємодії, співробітництва через різні форми межкоммунальних об'єднань, що по суті є рухом по шляху злиття. Нова реформа територіального устрою у Франції з 2010 р ставить метою дати поштовх формуванню "нових комун", які створюватимуться на добровільних засадах сусідніми комунами в рамках або поза рамками певної спільноти або за допомогою перетворення об'єднання в нову комуну. В рамках таких нових комун колишні комуни можуть залишатися як "делеговані комуни".
Відповісти
2015.03.01 18:08 -
Юрій Смалюк (3)
0 0
Якщо лінь прочитати умови користування то дозволю собі зацитувати: "...забороняється...розміщувати в коментарях матеріали, що по формі, змісту та за розміром носять ознаки окремої статті. Якщо ви хочете донести таку інформацію до читачів, то публікуйте її у власному Блозі..."
Відповісти
2015.03.01 18:32 -
Черемушки (4)
0 0
Зачем плодить статьи с перекрестными ссылками? Так можно создать 15 блогов на одну тему!
Відповісти
2015.03.02 18:40 -
ІнфоМалин (5)
0 0
... навіщо далеко ходити, коли можна попісяти за рогом, там це вже робили 15 раз
... навіщо терпіти, коли це можна зробити в кабіні ліфту, там це вже робили 15 раз
... навіщо ускладнювати собі життя, коли сміття можна викинути з балкону, я так вже робив 15 раз
Відповісти
2015.03.02 20:08 -
Черемушки (6)
0 0
Це Ви свій вчорашній день описали?
Відповісти
2015.03.02 20:25 -
ІнфоМалин (7)
0 0
Ні, вбачається одна логічна лінія. Або про вибірковість...
Є правила ресурсу, а ви даєте пулічні рекомендації не звертати на них уваги?!
Відповісти